Výběr správné obuvi

Vybíráme správnou obuv – věřili byste, že je to taková věda?

Nepohodlné, těžké buffy, které dělají akorát tak otlaky a ničí achilovky. Jó, co jsme si takových užili. Naštěstí dneska už nemusíte fasovat jen ty největší zaručené novinky, co vám vybrala nějaká „guma“. Tady u nás můžete vybírat z obrovského množství skutečně prověřených bot (ne prošlapaných, nebojte ☺)

Jako se při přesunu počítá každý gram, tak při nákupu zase každý halíř. Vyzrajte na obojí. Vyberte si z naší obrovské nabídky – máme přes 500 různých bot.

Pár otázek při výběru správné obuvi

Jakou vybrat velikost?

Tato otázka vám možná přijde banální, ale zamysleli jste se někdy nad tím, že pokud nesete větší zátěž, tak se vám více prokrvují nohy a tudíž zvětšují svůj objem? Aha! Takže u bot „tak akorát” byste měli hned zaděláno na puchýře. Myslete na to, pokud plánujete dlouhé tůry s pořádným nákladem. Raději sáhněte po o půl čísla větších.

A s touto problematikou souvisí i ponožky. Záleží nejenom na jejich tloušťce a prodyšnosti, která ovlivňuje vaše pohodlí, ale také na tom, zda mají nebo nemají švy. Moderní vojenské ponožky je většinou nemají, čímž odpadá další faktor, kvůli kterému by vás mohly tlačit nohy. Nehledě na posunutou ponožku v příliš velkých botách. Šev cestuje všude možně a opět máte zaděláno na otlaky…brrr, taky cítíte, jak je to nepříjemný?

Kdy vybrat vysoké boty?

Vysoké boty jsou obvykle těžší a méně pohodlnější než ty nízké. Jako kompromis si můžete vybrat boty středně vysoké, ale někdy holt nemáte na vybranou – například v těchto situacích:

když se budete pohybovat v náročném terénu, kde je dobré fixovat kotník

když hrozí, že by vám do nízkých teklo

když hrozí, že se budete pohybovat v nějaké větší špíně

když jste profesionální voják (protože tehdy hrozí všechno výše popsané)

Tato otázka také souvisí s tím, zda zvolit obuv s větším vzorkem na podrážce a nepromokavou membránou. Opět si nejdříve odpovězte na to, v jakém terénu se chcete pohybovat, a tudíž jestli pro vás má smysl připlácet si za nějaký vodotěsný Goretex nebo například Sympatex. Druh prostředí a roční období vám také napoví, jaký vybrat „podvozek”, aby vám to nikdy „neujelo“.

S tkaničkami nebo bez?

Na otázku, jestli s tkaničkami nebo bez, je jednoduchá odpověď – záleží na tom, jak rychle potřebujete obuv zout nebo obout. Například u zásahových jednotek je rychlost klíčová, a tudíž by měli lidé s podobnou profesí volit spíše boty na zip. Klasické zipy už jsou dnes celkem spolehlivé. Co se týče suchých zipů, tak tady opět pozor na způsob použití bot – na suchý zip se lepí špína a prach a po nějaké době přestane zip fungovat.

Tkaničky se vyrábí z celé řady materiálů – bavlna, kůže, len, polyester, polyamid, polypropylen, konopí. Zásadní rozdíl je v tom, zda jsou z přírodních nebo umělých látek. Ty umělé mohou trochu klouzat a rozvazovat se, takže lepší jsou přírodní materiály (přestože méně vydrží). Záleží ale i na tvaru tkaniček – pokud zvolíte ploché namísto kulatých, pak se vám rozvazovat nebudou.

Jak ošetřovat boty?

I tato otázka je důležitá, protože na ošetřování bot si musíte udělat čas. A musíte na to mít chuť. Pokud vás to nebaví, pak se rovnou vyvarujte nákupu bot kožených. Ano, je to tak. O kůži musíte pravidelně pečovat, impregnovat a promazávat tím správným přípravkem určeným na kůži (pokud tedy chcete, aby vám nějakou dobu vydržely). V opačném případě kůže vyschne, popraská a máte po ptákách. Ehm, tedy po botách.

Malá ochutnávka prvotřídních bot

Boty Belleville 310 KHAKI

Boty AIRPOWER X21 HIGH

Boty GARDEN NEW TORTORA

Napadají vás další otázky? Napište nám je a my vám pomůžeme vybrat nejlepší typ obuvi

Zanechte odpověď

1 Komentář on "Výběr správné obuvi"

Upozornit
avatar
Seřadit podle:   nejnovější | nejstarší | nejoblíbenější
Bushman
Návštěvník
Boty. Velmi široké téma, co bojovník to nejmíň dvě nohy, nejrůznější zkušenosti a preference. Po poměrně dlouholeté zkušenosti s důstojnickými kanadami vz. 62 ( mimochodem dobrou zkušeností ) jsem si opatřil boty Blackhawk 7 Side Zip Waterproof. Ujít v nich prvních pár kilometrů vyžadovalo jistou dávku sebezapření, ale výsledkem byly boty ve kterých se dalo na jedno obutí ujít 100 km úplně v pohodě. Nooo. Trošku možná přeháním. Tyhle boty mi při intenzivním nošení vydržely skoro 5 let. Nejprve odešly tkaničky, potom se začala odchlipovat podrážka. Moc se totiž nehodily do náročnějšího terénu, na dlouhé treky v horském terénu. Jejich… Více »
wpDiscuz