Ve stínu hory Fuji…

Japonsko, jedna ze zapřísáhle pacifistických zemí na světě, jejíž obyvatelé mají hluboce zakořeněné protiválečné myšlenky, nemá armádu v pravém slova smyslu. Jeho jednotky se nazývají „Self defence forces“, sdružují pozemní armádu, letectvo i námořnictvo a jsou vycvičeny pouze pro obranu Japonska.

Proto je trochu zvláštní pozorovat velké množství japonských civilistů, jak nadšeně sledují tanky, útočné helikoptéry a samohybné houfnice při cvičení a ukázce bojové připravenosti ve stínu hory Fuji. Japonsko má, jako každá země, své vojenské nadšence, kteří každoroční akci pojmenovali „Fuji firepower“. Této akce se účastní více než 2.000 členů pěchotního vojska, 80 tanků a obrněných vozidel, 80 kusů artilérie a 30 helikoptér.

Je poměrně zajímavé, že většinu svých vozidel si Japonsko konstruuje a vyvíjí samo, a proto slouží výše uveřejněné video jako skvělý pohled na ty nejlepší kousky z jejich arzenálu. Hned v první minutě videa jde vidět rotu tanků s označením Type 90, které simulují útok včetně palby ze svých 120milimetrových kanónů. Type 90 byl poprvé představen v 90. letech a je vybaven stejným typem zbraně, kterým disponuje americký protějšek M1A1 Abrams, pouze s kratší hlavní a automatickým nabíjením.

Zhruba v 1:30 jsou na videu vidět Type-87 – samohybné protiletadlové systémy vybavené radarem a 35milimetrovými kanóny. Jejich úkolem je sestřelování letounů letících v nízkých letových hladinách nad bojištěm. Dále byla publiku ukázána dělostřelecká baterie při palbě na cíl složená z 203mm a 155mm samohybných houfnic typu M110 a Type-99.

howitzer

Japonsko ovládá celkem 6.852 ostrovů. Jejich obrana není v žádném případě snadný úkol, proto Japonsko upřednostňuje helikoptéry, které je díky jejich mobilitě snadné transportovat z ostrova na ostrov. Tato schopnost nabývá na důležitosti hlavně kvůli nátlaku Číny ohledně ostrovů, které Japonci nazývají Senkaku a Číňané Diaoyu. Ve videu lze spatřit ukázku útočných vrtulníků AH-64J Apache společně s UH-60 Blackhawk a CH-47J Chinook při přepravě a rozmístění pěchoty a japonské verze vozidla Humvee na imaginární bojiště.

051021-F-2828D-284 A U.S. Army AH-64D Longbow Apache, 1st Battalion, 101st Aviation Regiment, Fort Campbell Ky., provides ground forces with air support from Forward Operating Base Speicher Iraq, Oct. 21, 2005, during Operation Iraqi Freedom. (U.S. Air Force photo by Tech. Sgt. Andy Dunaway) (Released) The 1st Battalion, 101st Aviation Regiment, the ÒExpect No MercyÓ Battalion, is the premier attack helicopter battalion in the United States Army. Its lethal fleet of 24 Ah-64D Longbow Apaches is currently conducting combat operations in Northern Iraq, caring on a long tradition of excellence among Army Aviation. 1-101st first gained notoriety during Operation Desert Storm in 1991, when it fired the first shots of the Gulf War during Operation Normandy, destroying key Iraqi radar sites and creating a safe corridor for US aircraft to commence the air campaign. The battalion again proved itself during Operation Iraqi Freedom in 2003-2004, conducting several mobile strike deep attacks during major combat operations followed by eight months of quick reaction force (QRF), reconnaissance, and VIP security missions during stability and support operations (SASO). After a rigorous 19 months of training and maintenance back at Fort Campbell, Kentucky, the ÒExpect No MercyÓ battalion deployed to Iraq for its second OIF tour. Since arriving in Iraq, the battalion has conducted an aggressive Relief-in-Place/Transfer-of-Authority (REP/TOA) with 8-229th Aviation Regiment from Fort Knox, Kentucky. The battalion is on track to fly over 1000 combat hours in October, and is already making an impact on operations in Iraq. Initial combat missions involved teams of two ÒNo MercyÓ aircraft along with one 8-229th aircraft conducting local area orientations (LAO) to familiarize aircrews with the environment, geography, and unity on the ground. By no means was an LAO an administrative mission though: while on orientations, aircrews participated in numerous reconnaissance missions to

Skutečnou hvězdou ukázky je ovšem nový japonský tank Type-10. Jako jeden z nejmenších moderních tanků, při váze 44 tun, byl vytvořen pro co nejjednodušší přepravu napříč ostrovy a je schopen skvěle cestovat i po úzkých silnicích a mostech.

tancik

Ačkoli je celá událost naplánovaná do nejmenšího detailu a někdy spíš připomíná smrtící offroadové rallye, má svojí podstatu a každoročně připomíná japonské veřejnosti, že země je plně obranyschopná. Tyto ukázky nabývají pro Japonce na důležitosti ve světle Čínských vojenských aktivit na moři a Severokorejských raketových testů a pohrůžek. Čím více se bude zdát situace v Asii vyhrocenější, tím častěji pravděpodobně uvidíme Japonské obranné síly v akci.

Zpět do zpravodaje.

Vzhůru do Eshopu!

Zanechte odpověď

Napište první komentář!

Upozornit
avatar
wpDiscuz